Leden 2017
, přečteno 6821×
„PS: Ať žije Kultturista! :)“
Bodejť by nežil, on je totiž věčný! Něco jako nezmar (hydroida).
Citované postskriptum mi napsal Leoš do jednoho ze čtyř tisíců výtisků své knihy Sacharidové vlny 2, kterou aktuálně kadencí ne nepodobnou velkorypadlu hrne nakladatelství Erasport, s. r. o. (Ronnie.cz) na pulty knihkupců. A že mám poslední dobou dobré srdce a (předstíranou) náladu – ne, s aktuálním stavem slaměného vdovce to nesouvisí – netrvalo to jako posledně půl roku a knihu jsem si přečetl hned. Copak to tady máme tentokráte? Formát A5 zůstal, křídový papír též. Liší se však rozsah. 248 stran – že by autora popadl záchvat grafomanie? Na přebalu opět půlka Leoše. Kupodivu zase levá. Až ho někdy potkám, důkladně si jeho pravou polovinu prohlédnu, jelikož začínám nabývat podezření, že v ní něco skrývá.
Čte se to samo, doslova hltá. Bodejť by ne, když dobrou polovinu knihy tvoří recepty. Zajímavé recepty, jež by pro jejich až někdy překvapivou jednoduchost mohl zvládnout i takový kuchařský břídil jako já. (Manželka se to nesmí dozvědět, jelikož bych pak svůj vztah ke sporáku „musel přehodnotit“, což z milionu důvodů snad ani nechci.) Takové recepty, které mi svou pestrostí a nápaditostí tak trochu boří vlastní teorii krabičkového myšlení, kterou jsem vlastně ještě nesepsal. Nicméně se k tomu určitě jednou dostanu. Nepochybuji, za to klidně i ruku do exkrementu strčím. Ale to jsem se zase rozvášnil, zpět k tématu. Jaké mám z knihy postřehy?
Abych to shrnul. Sacharidové vlny 2 mají smysl i pro čtenáře, kterého praktická cesta sacharidových vln až tak nezajímá, jelikož jsou stránky standardně naplněny zajímavými informacemi, které vnímavý slídil po textu docela snadno přetaví ve svůj přínos – například kapitoly o rybách mi hodně daly. Minimálně rozšířily obzory, a to se vyplatí. Nakupování se mnou teď bude ještě zábavnější, jelikož budu číst etikety u konzerv ještě déle, více zkoumavěji a u pultu s chlazenými rybami vejdu do dějin jako „ten pitomec s divnými dotazy“, který si stejně nakonec koupí rybu mraženou. A kdyby náhodou někdo našel při četbě zklamání, což opravdu nepředpokládám, kniha je dostatečně „vypasená“, aby obstojně posloužila třeba jako zarážka u dveří. No a pro „zapálené vlniče“ je Leošův knižní páreček povinností, na který budou přísahat i přes déšť trakařů.
Kde se to dá utrhnout? Tady. Vydání knihy je strategicky načasováno na období, kdy se zástupy s předsevzetím zdravého (hubnoucího) životního stylu ve fitness centrech doslova houfují. Sice pak většina odletí zpět do líných krajů, ale těm několika, co zůstanou, může kniha ukázat směr.
Na rozdíl od minula netuším, zda bude třetí díl. Ač mě v této chvíli nenapadá, o čem by byl, jelikož problematika sacharidových vln se zdá být obstojně vyčerpaná, nicméně třeba náš spisovatel najde cestu nebo nějaký „rest“? „Přeci jen máme co do činění s kvalitním autorem, jehož výsledky bádání jsou obdivuhodné, úžasné, více než dokonalé!“ (Tentokráte jsem to opravdu nemusel napsat, Leoš o tom nemá tušení, tentokrát jsem prostě chtěl.)